Salami to jedna z wędlin, którą cenimy sobie szczególnie, ba, chyba nawet uważamy ją trochę za rarytas. Ojczyzną salami są oczywiście Włochy, gdzie od wieków, kiedy to salami zaczęło być wyrabiane, miało one warunki, by długo dojrzewać w ciemnych i wilgotnych grotach. Salami można zjeść na pysznej kanapce, można je położyć na pizzy, a może macie sami jeszcze jakieś swoje ciekawe sposoby na jedzenie tego przysmaku? W Albert Fresh dokładamy starań, by poza podstawowymi produktami spożywczymi, dać Wam także możliwość kupna ciekawych delikatesów używanych w Europie i na świecie. Salami z pewnością należy do tej kategorii- warto je mieć w swoim menu z co najmniej kilku powodów.
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o salami
Salami to typowo włoska kiełbasa, chyba najbardziej znana spośród wszystkich włoskich wyrobów tego typu. Każdy z nas z pewnością choć raz spotkał się ze stwierdzeniem, iż salami robione jest z mięsa osła- nie jest to prawdą. Nazwa salami bierze się od nazwy procesu utwardzania tejże kiełbasy, a proces ten nazywa się "salatura". Prawdziwe włoskie salami robione jest z mięsa wieprzowego, do którego dodaje się czasem jedynie jakąś część mięsa osła, gęsinę, mięso kozy lub owcy, czasem w salami spotkać można także dziczyznę w postaci mięsa z dzika. Przyprawami używanymi w produkcji salami jest czosnek, nasiona fenkuła oraz pieprz czarny i biały. Bardzo często w salami spotkamy także papryczkę chili, a nawet dodatek białego lub czerwonego wina. Najwięcej wyrobów tego typu produkuje się w Lombardii, czyli na północy Włoch, choć każdy z włoskich regionów może się pochwalić salami przyrządzanym na własny sposób i stanowiącym regionalne dziedzictwo kulinarne. Najbardziej znane i cenione rodzaje włoskiego salami pochodzą z Toskanii, Wenecji Euganejskiej, Marche, Apulii lub Kalabrii, ale także z miast - Cremony, Mediolanu czy Neapolu. Choć każde salami to salami, to jednak poszczególne jego odmiany potrafią różnić się od siebie dość znacznie smakiem oraz aromatem. Przyjmuje się, że kiełbasa salami była znana już mieszkańcom Imperium Rzymskiego. Dziś salami jest produkowane na skalę przemysłową, aczkolwiek do jego produkcji używa się nadal starych i znanych metod konserwowania mięsa takich jak solenie, fermentacja oraz suszenie. Salami dojrzewa od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Dziś uważamy salami za rarytas, a kiedyś było ono powszechnym jedzeniem legionistów rzymskich, a to dlatego, iż była to wędlina, która długo pozostawała zdatna do spożycia, nie psuła się.
Dziś salami produkuje się w wielu krajach na świecie, także w Polsce. Produkcja salami rozprzestrzeniła się w początkowym czasie jego popularności na Węgry, Hiszpanię oraz Niemcy.
Wybierając dobre salami powinniśmy czytać oczywiście skład na etykiecie. Najlepsze salami to to, które ma jak najwięcej mięsa w mięsie i jak najmniej dodatków polepszających smak i konserwujących. Dobrej jakości salami jest bogatym źródeł białka, żelaza oraz witamin z grupy B, jak zresztą każde mięso. Ale trzeba też pamiętać o tym, iż kiełbasa salami zawiera także dużo soli i jest najzwyczajniej dość tłusta, a więc powinna być spożywana od czasu do czasu, nie codziennie. 100g salami to nawet 400 kalorii.
Najpopularniejsze rodzaje włoskiego salami
W delikatesach Albert Fresh oferta salami jest wciąż wzbogacana, choć już dziś możemy pochwalić się propozycją ciekawych smaków proponowanych przez firmę Bell. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów salami, jakie u nas dostaniecie jest salami pepperoni, a więc propozycja dla tych, którzy lubią bardziej wyraziste, ostrzejsze smaki. W Albert Fresh dostaniecie także salami naturalne, salami włoskie z wołowiną czy salami delikatesowe. Marka Bell to jeszcze szerszy zestaw ciekawych smaków, wśród których znaleźć można także salami z oliwkami, z orzechami, a nawet chyba najpopularniejsze włoskie salami spianata picante.
Jakie rodzaje salami są najbardziej charakterystyczne dla ojczyzny tej wędliny, czyli dla Włoch? Bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych we Włoszech jak i w całej Europie rodzajem salami jest salami Milano- jak się domyślacie, kiełbasa ta pochodzi z Mediolanu. Salami to robione jest z chudej wieprzowiny i cienko mielonego tłuszczu. Salami Milano można rozpoznać po dość jasnoróżowym kolorze oraz dużych plastrach. Jest słodkie i delikatne.
Zupełnie mało słodkie i mało delikatne jest z kolei wspomniane już salami włoskie spianata picante, czyli wyrabiana rzemieślniczo wędlina pochodząca z serca Kalabrii, do produkcji której używa się tylko najlepiej wyselekcjonowanych odmian wieprzowiny. Salami spianata to wręcz wizytówka Italii, jeśli chcemy zjeść coś naprawdę włoskiego, to śmiało można wybrać ten właśnie produkt. Wyrazisty, pikantny smak tego salami jest rezultatem dodatku papryki paperoncino, to właśnie tej papryce salami spianata zawdzięcza także swój kolor. Poprzez tradycyjne metody prasowania wędlina zyskuje specyficzny kształt, co ułatwia jej spożywanie zarówno na surowo, jak i jako aromatyczny dodatek do pizzy.
Salami jest także bardzo popularne na południu kraju, czyli w Neapolu, skąd pochodzi tamtejszy regionalny wyrób salami Napoli Piccante. To salami, które jest bardziej ostre od kalabryjskiej spianaty, dlatego zadowoli ono podniebienia osób lubiących prawdziwie pikantne smaki. Salami to produkowane jest z chudej wieprzowiny i dodatku tłuszczu pancetty, a także używane są do jego produkcji papryczki chili. Salami to rozpoznać można po dość niedużej średnicy oraz mocno intensywnym, czerwonym kolorze.
Warto także wspomnieć o bardzo znanej odmianie, a mianowicie salami Toscano, jak łatwo się domyślić jest to salami produkowanej we włoskiej Toskanii. Cechą charakterystyczną dla tego salami są duże kawałki tłuszczu dodawane do mięsa, co widoczne jest w przekroju tej wędliny w postaci dużych, białych oczek. W skład tego salami wchodzi chude mięso i tłusty boczek w proporcji około 5 do 1. Chude mięso jest krojone i siekane, a następnie odstawione do pomieszczenia o temperaturze 0°C na 3 dni. Salami Toscana dojrzewa od 3 do 6 miesięcy. Pokryte jest ono białą pleśnią, co świadczy o jego autentyczności i długości dojrzewania.
Co przyrządzić z wykorzystaniem salami?
Jeśli już zaopatrzymy się w dobre salami z Albert Fresh, może warto zrobić z niego coś więcej niż tylko kanapkę? Nasza propozycja to pizza pepperoni. By ją zrobić najlepiej jest kupić nasze salami papperoni, dostępne w naszym asortymencie.
Do przygotowania pizzy potrzeba: 250g mąki do pizzy, 150ml ciepłej wody, 7g drożdży, oliwę z oliwek, 1/3 łyżeczki soli, startą mozzarellę, kilkanaście plasterków salami pepperoni, pomidory w puszce, 2 ząbki czosnku, sól, pieprz, oregano, tymianek i bazylia. Ciasto na pizzę wyrabiamy według przepisu podanego na opakowaniu mąki na pizzę. Następnie do miski przelewamy pomidory z puszki, dodajemy do nich ząbek czosnku, doprawiamy je solą, pieprzem, oregano, tymiankiem i bazylią, a następnie blendujemy na gładki sos. Rozwałkowujemy ciasto na pizzę, smarujemy je z wierzchu tymże sosem, a następnie na sosie układamy plastry salami, plastry świeżego pomidora, a całość obficie posypujemy mozzarellą. Pizzę piec należy w 225 stopniach przez około 10-12 minut.
Wszystkie składniki potrzebne do wykonania tej pizzy znajdziesz w naszym sklepie.
Czy w delikatesach Albert Fresh w Krakowie dostanę duży wybór salami?
Ciągle rozszerzamy swoją ofertę, ale już dziś mamy kilka odmian salami dostępnych dla naszych Klientów. Dokładamy starań, by proponować Wam ciekawe i zróżnicowane smaki oraz produkty najlepsze jakościowo. Realizujemy dowóz zakupów na całym terenie Krakowa oraz do 30km od granic miasta.
Jak przechowywać salami?
Salami przechowywać należy w temperaturze od 5 do 15 stopni Celsjusza. Na górnej półce w lodówce może ono leżeć nawet ponad miesiąc- jeśli jest w kawałku. Kupione salami w plastrach, które już rozpakowaliśmy, należy zjeść w przeciągu 3-5 dni.
Jak wybrać dobre jakościowo salami?
Najlepiej wybierać produkty wiodących marek, które są najczęściej i smaczne i dobre jakościowo. Zawsze czytajmy także składy- dobre salami to dużo mięsa, trochę tłuszczu (5:1) i przyprawy, nic więcej. Uważajmy na wzmacniacze smaku, barwniki, konserwanty.
Czy dzieci mogą jeść salami?
Nie ma wyraźnych przeciwwskazań, by dzieci miały rezygnować z salami, chociaż trzeba podawać im ten wyrób jedynie od czasu do czasu i w niewielkich ilościach. Oczywiście ze względu na sól i na tłuszcz. Wybierając salami dla dziecka, wybieraj to z najlepszym możliwym składem.
Najlepsza kanapka z salami to...?
By zrobić wyborną kanapkę z salami na podłużnej bułce, np. typu ciabatta, ułóż kolejno: masło, dużą garść rukoli, kilka plastrów ulubionego salami, majonez, oliwki. Smacznego!