Boczek, baleron, szynki, kabanosy, kiełbasy i kiełbaski, a także schab czy bekon i wiele innych artykułów - to wszystko składa się na wędliny, które na pewno każdy z nas ma w swojej lodówce. No bo jak wyobrazić sobie dobre śniadanie bez kanapki ze smaczną szynką lub jajecznicy na bekonie? Jak zrobić wyśmienity bigos bez dobrej kiełbasy i boczku? W końcu jak udać się na piknik czy wycieczkę bez pożywnych kabanosów na przekąskę? Wędliny to produkty, które jemy co dzień. Warto wybierać te, które są najlepszej jakości, świeże i najmniej przetworzone.
Doskonałe wędliny znajdziesz oczywiście w naszym sklepie internetowym. Wędliny Krakus, Sokołów, Balcerzak, Duda i wiele innych najbardziej znanych firm, a także pyszne wędliny na wagę od zaufanej masarni Płatek - to i wiele więcej mamy Wam do zaoferowania. Zapraszamy na zakupy!
Czym są wędliny i jak zaczęto je produkować?
Wędliny to artykuły mięsne pochodzące z różnych odmian mięsa i przygotowywane na wiele sposobów. Wędliny są produkowane tak, by być jak najdłużej przydatnymi do spożycia, są więc pozbawione są dużej ilości wody i odpowiednio konserwowane. To zabezpiecza je przed rozwojem niepożądanych bakterii, a my cieszyć się możemy wyśmienitymi rodzajami wędlin, które po zakupie można przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni.
Człowiek od zarania swoich dziejów uczył się jak konserwować mięso, by było ono przydatne do spożycia przez długi czas. Jednym z pierwszych sposobów na konserwację mięsa było umieszczanie go w oleju sezamowym- można powiedzieć, że mógł to być prapoczątek produkcji wędlin jako takich. Tego typu konserwacja mięsa upowszechniła się na terenach dawnej Mezopotamii. Starożytni Rzymianie poszli jeszcze dalej i w czasie, gdy żyli używali już soli azotowych pochodzących z morza do konserwacji mięsa. W III i II wieku przed Chrystusem już dosyć powszechnie stosowano olejowanie mięsa, wędzenie go oraz solenie- z całą pewnością posiadano wtedy już całkiem sporą wiedzę o sztuce wędliniarskiej.
Wędzenie, solenie i inne praktyki konserwacji mięsa znane od zarania dziejów są oczywiście stosowane po dzisiejszy dzień. Niemniej jednak produkcja żywności poszła daleko naprzód i dziś poza znanymi od zawsze praktykami do produkcji i konserwacji wędlin używa się dodatkowo nowych substancji. Najlepiej jednak jest, gdy wędlina jest jedynie konserwowana solanką lub wędzona- oba te sposoby ograniczają użycie bardziej nienaturalnych metod jej zabezpieczania. Ten, kto zna się na wędlinach wie, że nie wędzi się ich czymkolwiek. Różne rodzaje drewna będą pasowały do poszczególnych rodzajów mięsa. Drób i mięso ryb wędzi się najczęściej drewnem z olchy, czerwone mięso jak wołowina najlepiej smakuje po uwędzeniu dymem wiśniowym, drewno jabłoni stosowane jest wtedy, gdy zależy nam na wyciągnięciu z mięsa wszelkich słodkich aromatów i smaków, etc.
Wędliny możemy podzielić najogólniej na wędzonki, kiełbasy, wędliny podrobowe oraz produkty blokowe. Za co tak kochamy wędliny? Na pewno za to, że kupić je możemy w łatwej do podania formie- najczęściej w plasterkach, są dobre, mogą poleżeć w lodówce minimum kilka dni oraz są źródłem pełnowartościowego białka mięsnego. Wędliny nie zawierają węglowodanów, posiadają z kolei w swoim składzie witaminy z grupy B oraz witaminę A, a także cenne minerały jak chociażby żelazo, selen czy cynk.
Jakie wędliny lubimy najbardziej?
Każdy ma na pewno swoją ulubioną wędlinę, a wyrobów wędliniarskich jest w sklepach bardzo dużo. Jak pokazują analizy rynkowe najbardziej cenionymi przez nas wędlinami są (kolejność od najbardziej do najmniej popularnych)- szynka, polędwica, kiełbasa cienka, kiełbasa sucha i podsuszana oraz kiełbasy grube. Najczęściej sięgamy do wędliny drobiowe oraz wyroby z wieprzowiny. To, co decyduje o wyborze danej wędliny to najczęściej jej smak- jest to główne kryterium, według którego wybieramy ulubione mięso na kanapkę. Ponadto zwracamy także uwagę na skład wędliny, rodzaj mięsa, zawartość tłuszczu, cenę, preferencje rodziny, markę- wędliny danej marki i danego rodzaju kupujemy także najczęściej z przyzwyczajenia i z zaufania do danego produktu.
Zdecydowanie ufamy naszym polskim producentom, wśród których wymienić możemy chociażby wędliny Sokołów. Sokołów to firma z długoletnią tradycją, która słynie najbardziej ze swoich kabanosów. Sokołowskie kabanosy to idealna przekąska, która sprawdzi się zarówno w przerwie w pracy, podczas odpoczynku w domu, jak i w podróży.
Inną cenioną firmą wędliniarską jest Balcerzak. Wędliny Balcerzak produkowane są od 1996 roku, a wśród ulubionych produktów firmy są oczywiście kiełbasy- podsuszana, jałowcowa, żywiecka, myśliwska, etc. Polacy ufają także wędlinom Duda. Marka Duda produkuje klasyczne wędliny jak także wędliny klasy premium, wśród których wyróżnić można idealnie doprawione szynki bez konserwantów, kindziuk czy frankfurterki.
Wędliny tradycyjne i wędliny domowe oferuje nam także rodzima marka Krakus. Marka ta słynie z wędlin, suchych kiełbas oraz z kabanosów. Mamy do wyboru wędzonki, ale także pakowane w porcjach wędliny w plastrach - wystarczy je położyć na ulubione pieczywo i śniadanie gotowe. Marka Krakus to wyśmienite wędliny z indyka i innego drobiu, szynki konserwowe, ale także wyroby wędliniarskie dostępne w formie konserw i pakowane w puszki.
Wędliny to wyroby mięsne, które jeść można na milion sposobów i wcale nie jest to przesadne stwierdzenie. Kanapki to oczywiście najpopularniejszy z nich, ale wędliny nadają się także do podkreślenia smaku innych potraw, jak chociażby jajecznicy (bekon, boczek, baleron). Wędliny tradycyjne wykorzystywane są także jako dodatek do pizzy (zwłaszcza szynki parmeńskie). Mięso i wędliny konieczne są także do przygotowania bigosu, hot dogów, zup. Można z nich także robić wyśmienite przystawki jak np. szparagi zawijane w szynkę lub koreczki z dodatkiem wędlin czy kiełbas.
Jak przechowywać wędliny?
Jedną z najbardziej kluczowych kwestii jest przechowywanie wędlin, tak by były jak najdłużej świeże i zdatne do spożycia. Przychodząc ze sklepu mamy najczęściej wędliny w plastikowej tace lub w woreczku foliowym, niestety pakowanie ich w folię lub w plastik to wciąż najpowszechniejsza praktyka.
Absolutną koniecznością przed włożeniem ulubionej szynki czy boczku do lodówki jest wyjęcie go z folii. Wędlinę najlepiej jest włożyć do pojemnika posiadającego wieczko - powietrze w lodówce jest suche, a to może wysuszyć nam mięso. Idealnie sprawdzają się np. pojemniki próżniowe. Wędliny domowe przechowywać należy na środkowych półkach lub w górnej części lodówki. Te strefy lodówki posiadają temperaturę 4-8 stopni Celsjusza, która jest najbardziej odpowiednia dla wyrobów wędliniarskich i innych mięs. Pamiętać trzeba, iż wędlin czy mięs nie można przechowywać w nieskończoność, by nie dopuścić do rozwoju niepożądanych drobnoustrojów. Dlatego gdy kupimy ulubioną szynkę, kiełbasę czy polędwicę, starajmy się je zjeść w przeciągu 2-3 dni. Trzeba pamiętać, że wędliny w plastrach tracą świeżość szybciej, niż wędliny w kawałkach, dlatego zalecamy kupować w całych kawałkach, dodatkowo ważne jest, aby nie przechowywać ich w opakowaniach bez dostępu powietrza, np. folia.
Gdzie w Krakowie dostać można największy wybór świeżych, tradycyjnych wędlin?
Wędliny idealne na kanapki i nie tylko znajdziesz w delikatesach Albert Fresh. Prowadzimy sprzedaż wędlin online, jednak możesz mieć 100% pewności, że dotrą do Ciebie produkty i smaczne i zawsze świeże. Dowozy realizujemy w Krakowie oraz w ościennych gminach powiatu krakowskiego.
Czego unikać w wędlinach?
Przed kupnem wędliny warto przeczytać jej skład. Kupując produkt mięsny warto zwrócić uwagę, by zawierał on jak najwięcej mięsa, mało lub zero konserwantów i by całkowicie pozbawiony był wszelkich wzmacniaczy smaku.
Jakie wędliny będą najlepsze na przekąskę?
Gdy siedzimy przed TV i mamy chęć coś przegryźć, często sięgamy po kabanosy - to zdecydowanie dobre przekąski. Inną propozycją mogą być np. plasterki suszonej wołowiny, które przypominają chipsy. Produkty tego typu kupisz w naszym sklepie online.
Jakie wędliny podawać dzieciom?
Zaleca się, by małym dzieciom nie podawać wędlin wędzonych, natomiast dobrym wyborem będą dla nich wędliny gotowane oraz pieczone. Dzieci uwielbiają szyneczki, które pozbawione są żyłek i innych tego typu mięsnych struktur. Idealne będą więc dla nich wędliny z indyka czy kurczaka lub polędwica sopocka.
Pomysł na ciekawą przekąskę z wędliną to...?
Naszą propozycją są paluchy grissini zawijane szynką parmeńską lub inną ulubioną wędliną. Paluchy można wykonać samemu z ciasta drożdżowego, można też kupić gotowy produkt. Będzie to świetna przekąska do sałatki, do dipu, do deski serów.