Chusteczki higieniczne są dodatkiem do nosa, którego używa się praktycznie codziennie oraz trzyma zawsze przy sobie lub w pobliżu. Służą one jednak nie tylko do wycierania nos czy też ust. Mogą się okazać pomocne podczas sprzątania, zwalczania kataru, wycierania rąk, wykonywania makijażu czy pielęgnacji skóry, jak również w wielu innych sytuacjach. Szukając dobrych produktów higienicznych warto wybrać się do Delikatesów Albert Fresh w Krakowie, które oferują szeroki wybór tych niezwykle pomocnych wyrobów. Chusteczki higieniczne posiadają miano wizytówki dnia codziennego, jednak jako chusteczki papierowe, a dawniej także chusteczki bawełniane, są na co dzień w niejednokrotnym użytku. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.
Od chusteczki bawełnianej do chusteczki papierowej – jak znalazły się w powszechnym użyciu?
Każdy przedmiot codziennego użytku ma swoją długą historię, nikt się jednak tego nie spodziewa, patrząc na ich obecną formę. Tak było również z chusteczkami. Pierwowzór tego dodatku powstał w Rzymie w okolicach drugiego wieku przed naszą erą. Dawniej chusteczek materiałowych używało się do zasłaniania ust czy ocierania potu z czoła – w gorącym, śródziemnomorskim klimacie zdarzało się to dość często. Chusteczka nie miała wtedy swojego obecnego zastosowania. Historia chusteczek zaczęła się dość wcześnie, jednak bardzo długo nie było ona kontynuowana.
Chusteczki powróciły na przełomie czternastego oraz szesnastego wieku, choć na długi czas zapomniano o chusteczkach materiałowych, choć ich historia sięga starożytności. Jednocześnie pojawiły się we Włoszech, tam by ich początek, a także w Wielkiej Brytanii, gdzie chusteczki bawełniane planowano wprowadzić do użytku przez dawnego króla Ryszarda II. W danej chwili ich zastosowanie nie opierało się już tylko na ocieraniu potu z czoła, ale zaczęły być wykorzystywane także do oczyszczania nosa. Bawełniane chusteczki nosa po pewnym czasie stały się bowiem bardzo popularne, dlatego zaczęto ich używać na większą skalę.
Na początku bawełniane chusteczki do nosa były luksusowym dodatkiem. Klasa wyższa, tak jak w przypadku wielu innych przedmiotów, wykorzystywała obecność chusteczek jako sposób na podkreślenie swojego statusu majątkowego. Dlatego produkowała je z coraz bardziej szlachetniejszych oraz lepszych materiałów. Chusteczki ozdobne dość często były haftowane lub miały wykończenie z koronką. Produkowane były nie tylko chusteczki bawełniane, ale również te z jedwabiu czy lnu.
Chusteczki bawełniane stały się głównie męskim atrybutem, dla panów z wyższych sfer. Przez co każdy traktował je jako symbol klasy oraz elegancji. Po pewnym czasie na chusteczkach zaczęto dawać wzory – często była to krata, jednak zdarzały się także obrazki, które nawiązywały do historii czy polityki.
Jak powstały chusteczki i z czego się je produkuje?
Każdemu chusteczki higieniczne kojarzą się ręcznikami kuchennymi czy papierem toaletowym. Nie ma w tym bowiem nic dziwnego, ponieważ każdy z tych trzech produktów powstaje z tego samego surowca – czyli celulozy. W porównaniu do papieru, chusteczki są nie tylko młodsze, ale również bardziej komfortowe w użytku. Wiek dziewiętnasty oraz początek wieku dwudziestego był okresem wielu zmian w dziejach ludzkości. Ciekawą wzmianką może być fakt, że powstanie tego przydatnego produktu jest efektem przypadku, który można zawdzięczać pierwszej wojnie światowej. Wyrób celulozy, który był pierwowzorem, stworzono z myślą o żołnierzach oraz opatrywaniu ich ran, dlatego był zastępstwem dla dotychczasowych tekstylnych bandaży. Był on bardziej chłonny, więc znacznie bardziej stał się przydatny do zabezpieczania krwawiących ran.
Z zakończeniem wojny zmniejszyło się zapotrzebowanie na bandaże, jednak wyrób celulozowy nie zniknął z rynku. Bowiem do demakijażu zaczęto używać chusteczki higieniczne, które były wykonane z papieru. Z czasem zostały odkryte również inne ich zastosowania. W 1924 roku nastąpił przełom – powstała pierwsza amerykańska firma, która zajęła się produkcją chusteczek higienicznych na większą skalę. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku ruszyła w Polsce produkcja tego przydatnego produktu. Jednak papierowe wyroby zyskały swoją popularność dopiero po dwóch dekadach. W dzisiejszych czasach chusteczki higieniczne są niezastąpione i można je znaleźć w każdej damskiej torebce lub szkolnym plecaku.
Gdy na rynku pojawiły się chusteczki jednorazowe, błyskawicznie zastąpiły te bawełniane. Produkcja chusteczek higienicznych przypomina produkcję papieru toaletowego. Wytwarza się je z celulozy i tnie na niewielkie arkusze, które łączy się w dwie, trzy lub nawet cztery warstwy oraz uzupełnia tłoczonym wzorem, czasem też aromatyzuje. Rynek oferuje pełen wybór chusteczek – dostępne są chusteczki higieniczne w pudełku często z kolorowym nadrukiem, chusteczki higieniczne w kartoniku oraz te, które pakowane są po dziesięć sztuk. Zastosowanie chusteczek jednorazowych nie ogranicza się jedynie do czyszczenia nosa czy usuwania makijażu. Można je wykorzystać do dekorowania czy ochrony delikatnych przedmiotów, a nawet by wypełnić puste miejsca w opakowaniach.
Jakie marki chusteczek higienicznych są najczęściej wybierane przez klientów?
Velvet Care to jeden z największych producentów artykułów higienicznych codziennego użytku nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo – Wschodniej. Głównym filarem firmy jest marka Velvet – marka chusteczek higienicznych, ręczników papierowych oraz papierów toaletowych, które cieszą się ogromną popularnością.
Wyroby higieniczne, przede wszystkim papierowe wyroby papiernicze są produktami pierwszej potrzeby. Większość z nich – papier toaletowy czy chusteczki higieniczne często się kupuje oraz używa w życiu codziennym. Wysoką użytecznością wyróżniają się także ręczniki kuchenne oraz chusteczki w pudełku, które często sprawdzają się również w sezonie przeziębień.
Marka Velvet działa na rzecz środowiska, ich chusteczki higieniczne są miękkie jak aksamit. Chusteczki w pudełku, mimo iż mają wciąż to samo wygodne opakowanie – teraz jest ono przyjazne naturze. Wysokość niektórych pudełek została zmniejszona, dlatego w kartonie zbiorczym zmieści się ich większa ilość. Pozwoliło to na zmniejszenie emisji CO2. Wprowadzono także okienka bez folii, dzięki czemu zlikwidowano plastik. Zmniejszono również kształt okienek tak, by wyciąganie chusteczek jednorazowych z pudełka było wygodniejsze bez folii. Nowe opakowanie nadaje się w stu procentach do recyklingu. Lakier UV, którym wcześniej pokryty był wcześniejszy kartonik, został zastąpiony lakierem dyspersyjnym – jest on rozpuszczalny w wodzie.
Nowością wśród chusteczek higienicznych firmy Velvet są chusteczki o zapachu eukaliptusa oraz mentolu. Zostały stworzone z myślą o komforcie klienta. Możemy je bez problemu dostać w Delikatesach Albert Fresh w Krakowie. Zawarta w nich mieszanka olejków eterycznych pomoże w oczyszczeniu zatok, dlatego każdy kto ich użyje, poczuje ulgę oraz świeżość w nosie. Ważne jest przede wszystkim to, że dany produkt został przebadany dermatologicznie i posiada atest PZH.
Gdzie wyrzucać zużyte chusteczki higieniczne?
Do pojemnika na papier nie wrzuca się wrzucać brudnych czy zużytych chusteczek. Brudne lub zużyte chusteczki higieniczne należy wyrzucać do pojemnika z napisem odpady zmieszane.
Gdzie w Krakowie można znaleźć hipoalergiczne chusteczki dla dzieci?
W Delikatesach Albert Fresh znajdujących się w Krakowie dostanie się hipoalergiczne oraz nawilżające chusteczki dla dzieci z linii kosmetycznej Bobini. Zawierają mleczko owsiane, które przeznaczone jest do oczyszczania oraz pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt oraz dzieci.
Skąd pozyskuje się celulozę do produkcji chusteczek higienicznych Velvet?
Celuloza do chusteczek higienicznych od Velvet pochodzi z leśnych zasobów całkowicie odnawialnych, które objęte są międzynarodowymi certyfikatami odpowiedzialnej oraz zrównoważonej gospodarki leśnej FSC oraz PEFC. Świadczy to o tym, że celuloza, której się używa, jest z certyfikowanych oraz kontrolowanych źródeł.
Czy chusteczki higieniczne od Foxy starczają na długo?
Tak, ponieważ jedno z opakowań zostało powiększone i zawiera aż dwieście sztuk dwuwarstwowych chusteczek. Dlatego jednorazowy zakup starcza na bardzo długo, a cały kartonik jest naprawdę bardzo wydajny. Zostały one odpowiednio zapakowane, można zatem z łatwością wyciągnąć pojedynczą chusteczkę bez naruszenia pozostałych znajdujących się w opakowaniu.
Które chusteczki będą odpowiednie do oczyszczania rąk małych dzieci?
Odświeżające chusteczki z płynem antybakteryjnym o zapachu malinowym od marki Kindii Fun, przeznaczone są oczyszczania dłoni dzieci. Skutecznie odświeżają oraz usuwają zabrudzenia. Produkt zapewni czystość oraz higienę dziecka nie tylko w domu, ale także na spacerze, w czasie zabawy, w szkole czy w podróży.