Mięta jest jednym z najstarszych ziół, które swoje zastosowanie ma już od czasów medycyny ludowej. Już w starożytności zauważono, że ma ona prozdrowotne właściwości, z których korzystali mieszkańcy z wielu zakątków świata. Od lat jest to naturalne lekarstwo, które stosuje się w przypadku bolączek brzucha oraz niestrawności. Ta wyjątkowo roślina ma wspaniały zapach, aromat i zapach. Znajdziemy ją w ogródku, możemy posadzić w doniczce lub trzymać zasuszoną w kuchni. Zioło to ma około trzydziestu gatunków – zielona, polna, pieprzowa, nie sposób jednak wymienić ich wszystkich. Miętę pieprzową stosuje się do uzyskania olejku miętowego, a zawarty w nim mentol można znaleźć na przykład w paście do zębów, gumie do żucia, cukierkach miętowych, a nawet i produktach z tytoniu. Roślina ta ma jednak o wiele szersze zastosowanie i nie mamy tu na myśli jedynie kuchni, gdzie dodaje się ją do różnych potraw oraz napojów – choć w letnie, upalnie dni, kto nie chciałby wypić szklanki zimnej wody z dodatkiem mięty i cytryny? Warto jedna wiedzieć, że jest ona wykorzystywana przez wiele punktów kosmetycznych, spożywczych oraz farmaceutycznych. Wiele osób ceni miętę na pozytywny wpływ nektaru z jej liści na układ pokarmowy. Jest to prawdziwa pomoc dla naszego organizmu. Nie wszyscy wiedzą, jak dużo dobrego może dać nam wprowadzenie tego magicznego zioła do naszej kuchni. Spożywanie miętowej herbaty od zawsze było bardzo popularne i pomagało na wiele przypadłości. Co powinno się jeszcze wiedzieć o tej wspaniałej roślinie? Powiemy Ci, jak stosować ją domu, na co pomaga oraz czy powoduje jakieś niepożądane skutki uboczne.
Jakie najważniejsze właściwości ma mięta? Jakie działanie ma herbata miętowa?
Czy wiesz, że mięta jest rośliną, która świetnie działa na niestrawność? Jeśli jesteś osobą lubiącą tłuste potrawy, powinieneś koniecznie spożywać napary z tego zioła. Również herbata miętowa na noc może pomóc w trawieniu tak ciężkiego pożywienia. Możesz zaopatrzyć się w takową w naszym sklepie internetowym Albert Fresh w Krakowie. Produkt ma dwadzieścia torebek, więc bez problemu starczy na długi czas, kiedy tylko będziesz potrzebować pomocy naturalnych ziół. Herbata miętowa może przydać się również w sytuacji, gdy dopada nas męcząca czkawka. Pomoże nam również w momencie, gdy chcemy ograniczyć spożywanie słodyczy. Zmniejszy też nudności w kryzysowych sytuacjach. Jest to świetny produkt, który poprzez wsparcie naszej wątroby, może zwiększyć przepływ żółci z woreczka żółciowego. A co za tym idzie? Rozkładanie tłuszczy, a jednocześnie obniżenie złego cholesterolu. Miętę można stosować do leczenia dolegliwości związanych z drażliwym jelitem. Ta pieprzowa świetnie działa rozkurczająco, przez co wpływa na mięśnie przewodu pokarmowego i wspiera leczenie zaparć i wzdęć. Oprócz tego ma działanie wykrztuśne, nic więc dziwnego, że można korzystać z jej dobrodziejstw, kiedy męczy nas uporczywy kaszel. To jednak nie wszystko, ponieważ roślina ta może złagodzić ból dzięki olejkowi, który stosowany jest na przykład do pastylek do ssania. To niepozorne zioło to prawdziwe lekarstwo na zatoki oraz zatkany nos. Dlatego w przypadku przeziębienia nim od razu przejdziemy do tradycyjnych kropli do nosa, warto wprowadzić miętowe uzdrawianie. Wystarczy, że do gotującej się w garnku wody dodamy parę miętowych kropli, potem nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć inhalację. Mięta świetnie poprawia pamięć i koncentrację. Dlatego, jeśli znów zechcesz sięgnąć po mocną kawę lub jakiś napój energetyczny, który zawiera w sobie więcej cukrów i ulepszaczy, niż cokolwiek dobrego, zapatrz sobie aromatyczną herbatę miętową, której picie niesie ze sobą tyle pożytecznych rzeczy. Dzięki temu będziesz bardziej produktywny w pracy lub na lekcjach w szkole. Po tak intensywnym dniu i wielu ciężkich zajęciach warto zrelaksować się i choć na chwilę nie myśleć o niemiłych sprawach, dlatego powinniśmy sięgnąć po miętową herbatę, dzięki zawartemu w niej mentolu pozwoli nam się rozluźnić. Roślina świetnie odświeża oddech, nic dziwnego więc, że swoje zastosowanie znajduje w paście do zębów czy też gumach do żucia. Podczas trwania lata jest ona wręcz niezbędna, ponieważ nie tylko ma orzeźwiające działanie, ale też doskonale sprawdza się w gaszeniu pragnienia. Dlatego, jak już wcześniej wspominaliśmy, warto w takie dni przygotować sobie domową lemoniadę z wody, mięty oraz cytryny – będzie ona konieczna po wielu atrakcjach, które spotkają nas w ciągu dnia. Natomiast jeśli chcemy pozbyć się uciążliwego swędzenia po ugryzieniach komarów lub znieczulić miejsca, które mogły się zadrapać podczas aktywnego, wakacyjnego dnia, koniecznie użyjmy w tym celu mięty, a efekt naprawdę może nas zaskoczyć.
Zastosowanie mięty – jak przygotowuje się napar? Ewentualne skutki uboczne
Jeśli dokuczają Ci nieprzyjemności, które pochodzą z układu pokarmowego, takie jak na przykład niestrawność, ból brzucha, czy kolka jelitowa, zaleca się w takich sytuacjach, aby spożywać napar lub nalewkę z liści mięty. Pomocne one również mogą okazać się w trakcie bólów menstruacyjnych, jak również przy chorobie lokomocyjnej. Napar szczególnie warto stosować przy pojawiających się infekcjach górnych dróg oddechowych. W przypadku, gdy zmagamy się z zapaleniami stawów, reumatyzmem czy nerwobólami albo ktoś z naszych bliskich cierpi na te dolegliwości, warto w celach leczniczych stosować kompresy, które nasącza się w naparze z liści mięty. Jak należy przygotować napar z mięty? Bierzemy łyżeczkę suszonych liści, a następnie zalewamy jedną szklanką wrzątku. Pozostawiamy pod przykryciem na około dziesięć minut, po czym odcedzamy. Warto spożywać po pół lub jednej szklance przed każdym posiłkiem, jeśli tylko dopadają nas dolegliwości ze strony żołądka. Ma również świetne działanie orzeźwiające oraz uspokajające. Ten sam napar przygotowany w dokładnie ten sam sposób będzie doskonale sprawdzał się jako płukanka do jamy ustnej oraz gardła – szczególnie przy stanach zapalnych. Do obecnie wspomnianych zastosowań mięty można dodać tutaj również przemywanie oraz robienie okładów przy podrażnieniach, obrzękach, oparzeniach, owrzodzeniach, czy też grzybicy, głównie tej, która pojawia się na stopach. Jak już było wspominane, inhalacje z udziałem mięty, gdy dopada nas katar, mogą być bardzo pomocne, nie można jednak z nimi przesadzać, ponieważ mogłyby spowodować podrażnienie śluzówki. Do uzdrawiania wykorzystuje się zarówno olejek miętowy, który otrzymuje się poprzez rozdzielenie ciekłej substancji z parą wodną ziela mięty, jak i mentol pozyskiwany z olejku miętowego poprzez jego dłuższe spędzenie czasu w wymrożonym miejscu. Jeśli wetrze się wspomniany olejek w skronie, może on pomóc się odprężyć oraz złagodzić ból głowy. Należy jednak pamiętać, aby nie wykorzystywać substancji wykonanych z mięty u osób, które są na nie nadwrażliwe. Nie należy ich używać także w okolicach ust, nosa oraz piersi, w stosunku do niemowląt oraz małych dzieci. Nie powinno się ich podawać osobom, które chorują na refluks żołądkowo przełykowy, Nie powinno się ich podawać osobom, które chorują na refluks żołądkowo przełykowy, czy też zmagają się z przepukliną. Lepiej zachować ostrożność w trakcie używania miętowych naparów.
U kogo nie należy stosować mięty pieprzowej? Jakie ma działanie?
Pomimo tego, że mięta ma cudowne właściwości, to nie powinny jej stosować kobiety, które spodziewają się dziecka, a także małe dzieci oraz osoby z alergią. Należy skonsultować to ze specjalistą. Jak wiadomo, wszystko w nadmiernych ilościach może być szkodliwe. Powinno się być ostrożnym i nie przesadzać z ilością naparów z mięty.
Czy w Krakowie można dostać herbatę z mięty?
Tak, oczywiście, że można. Nasz internetowy sklep Albert Fresh w Krakowie oferuje klientom w swoim aktualnym asortymencie dwa produkty od Vitax Zioła. Oba produkty świetnie wspierają trawienie. Dzięki temu nasze jelita oraz układ pokarmowy będą działać poprawniej.
Na co jeszcze działa mięta?
Z przeprowadzonych badań wynika, że mięta może przeciwdziałać infekcjom wirusowym oraz bakteryjnym, zapobiegać nowotworom, czy też mieć właściwości utleniające. Jeśli dopadły nas bóle mięśniowe lub tradycyjna migrena, warto zastosować okłady właśnie z mięty. Doskonale ukoi również stres.
Czy mięta jest moczopędna?
Niektóre osoby z dolegliwościami od strony nerek, trzymają w swoim domu mięte, bo chcą zadbać o swoje samopoczucie, a głównie zdrowie. Toksyny znajdujące się w naszym organizmie szybciej usuniemy, spożywając napary z mięty, ponieważ ma ona działanie moczopędne.
Czy mięta może być trująca dla kota?
Wiele osób może skojarzyć sobie miętę z kocimiętką, uważając, że jest ona bezpieczna dla ich czworonoga. Niestety, ale są w wielkim błędzie, Mięta ma w sobie zawarte olejki eteryczne, które dla kociaka mogłyby okazać się dość toksyczne. Dlatego powinno zakazać się zwierzakowi kontaktów z tą rośliną.