Choć herbaty kojarzą nam się najczęściej z Azją i uprawami w Chinach, na Sri Lance czy w Japonii, to herbata rooibos nie pochodzi z tych terenów. Są nawet i tacy, którzy nie nazywają ją herbatą, a zupełnie niezwiązanym z herbatami napojem. Tego, czego nie można na pewno odmówić tej herbacie to fakt, iż jest pyszna, a jej walory smakowe są uznawane przez miliony osób na całym świecie.
W sklepie online Albert Fresh także znajdziecie bogactwo herbat rooibos, herbaty zarówno klasyczne jak i takie dedykowane dzieciom. Ponadto mamy dla Was także różne warianty smakowe tejże herbaty, a wszystko po to, by skomponować sobie w kuchni zestaw ulubionych napojów- cytryna i imbir, malina i grejfrut, czarny bez, a może jabłko. Oferta jest coraz bardziej rozbudowywana, możecie przebierać w naszych propozycjach, nie tylko herbacianych. Rób zakupy bez wychodzenia z domu, a my przywieziemy Ci je pod wskazany adres!
Skąd bierze się herbata rooibos?
Herbata ta swój początek bierze w południowej Afryce. Otrzymuje się ją nie z liści camelia sinensis jak inne herbaty, a krzewu Asphalatus linearis zwanego po polsku czerwonokrzewem afrykańskim lub aspalatem prostym. Zebrane listki poddaje się procesowi utleniania, w którym to nabiera ona charakterystycznego dla siebie smaku oraz aromatu. Czasem możemy kupić także zieloną herbatę rooibos, ona z kolei nie jest poddawana utlenianiu, jest dużo delikatniejsza i ma trawiasty posmak. Czerwonokrzew, czyli właśnie rooibos, uprawiany jest na piaszczystych, stepowych glebach w Republice Południowej Afryki, w górach Cedarberg. Góry te leżą około 300 km od stolicy kraju, Kapsztadu, i są objęte rezerwatem. Krzew ten dorasta do 2 metrów wysokości, posiada drobne listki, które swoim wyglądem przypominają bardziej igiełki. To właśnie te igły wraz z gałązkami wykorzystuje się do produkcji herbaty, są one cięte na mniejsze części i poddawane odpowiednim procesom.
Jeśli mówimy o zielonym rooibosie, to igiełki zbierane latem i jesienią ją jedynie cięte i suszone. Jeśli jednak mówimy o klasycznej herbacie rooibos, igiełki na nią przeznaczone moczy się i pozostawia się je tak na około dobę- z zielonych stają się one rudobrązowe. Następnie igły są suszone, ich docelowa wilgotność nie może przekraczać 10%. Po wysuszeniu są one przesiewane i pasteryzowane parą wodną. Z zerwanych, pociętych i poddanych kilkunastogodzinnej oksydacji liści, sporządza się napój o czerwonym kolorze i specyficznym miodowym smaku.
Rooibos jest dziś znany chyba na całym świecie, pity w modnych kawiarniach i w domach. Jego dystrybucja zaczęła się ponad 100 lat temu za sprawą Rosjanina Benjamina Ginsberga. Z kolei sprzedaż i ilość wypijanych herbat znacznie się zwiększyła dzięki badaniom prowadzonym przez dra Le Fras Nortier, który zaczął mówić o prozdrowotnych właściwościach rooibosa. Za ojca południowoafrykańskiej botaniki uznawany jest z kolei szwedzki botanik Carl Peter Thunberg, z przekazów którego usłyszano o czerwonokrzewie afrykańskim po raz pierwszy. To właśnie od niego wiemy, iż dobre właściwości rooibosa znane były już ludom afrykańskim od wieków.
Właściwości rooibosa
Herbata rooibos jest ceniona na całym świecie za szereg swoich cennych właściwości. Wśród nich możemy wymienić chociażby sporą zawartość witaminy C, brak kofeiny oraz niską ilość tanin, które to utrudniają wchłanianie mikro- i makroelementów przez organizm. A te cenne pierwiastki, jakich możemy oczekiwać w rooibosie to sód, potas, cynk, magnez, wapń, ale także fluor, miedź i żelazo.
Tak jak i inne herbaty oraz cały szereg warzyw, tak i rooibos jest bardzo bogaty w antyoksydanty, wśród których wyróżnić możemy polifenole, flawonolidy, dihydrochalkony, aspalathin i nothofagin. Herbata ta wykazuje dość silne właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze, a to za sprawą kwasu cynamonowego oraz kwasu benzoesowego, które naturalnie występują w jej liściach- igiełkach. Z tego też względu czerwonokrzew znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetologii oraz w dermatologii.
Jak więc widać rooibos jest nie tylko smaczny, ale warto go pić także dla zdrowia i prozdrowotnych korzyści. Rooibos pozwala się odprężyć i zrelaksować, jest napojem bardzo polecanym osobom mającym problemy ze snem, nerwowym i zestresowanym. Jeśli nie przepadamy za melisą, rooibos może być dla niej świetną alternatywą i zamiennikiem. Herbata ta nie posiada kofeiny, dlatego można ją śmiało parzyć dzieciom.
Kolejne bardzo korzystne działanie rooibosa to działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe- jest to uzasadnione odpowiednią ilością polifenoli w składzie tej herbaty. Jej picie jest wskazane przy wszelkich problemach z układem pokarmowym, bólach brzucha czy dolegliwościach związanych z menstruacją u kobiet. Jeśli mamy w domu niemowlę trapione kolkami, możemy spróbować podać mu tą herbatę- takie sposoby na niemowlęcą kolkę są od wieków stosowane wśród ludności afrykańskiej.
Rooibos pełen jest cennych flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami i pozwalają skutecznie zwalczać wolne rodniki tlenowe. Wolne rodniki przyczyniają się do powstawania chorób nowotworowych, ale także przyspieszają starzenie się organizmu- zdecydowanie warto je więc eliminować. Przeciwutleniacze działają ochronnie na DNA i białka komórek, zapobiegając niekorzystnym zmianom i mutacjom.
Herbata jaką jest rooibos jest polecana osobom, które cierpią na nadciśnienie i schorzenia układu krwionośnego. Rooibos skutecznie obniża ciśnienie krwi, działa uspokajająco i koi nerwy, a to właśnie one najczęściej to ciśnienie podnoszą. Regularne picie herbaty rooibos hamuje wydzielanie się enzymu konwertazy angiotensyny, a to właśnie ten enzym często przyczynia się do powstawania chorób serca i naczyń krwionośnych.
Jeśli chorujemy na chorobę cywilizacyjną jaką jest cukrzyca typu 2, także powinniśmy pić tę herbatę. A to dzięki obecności przeciwutleniacza aspalathinu, który wyrównuje poziom cukru we krwi, zwiększa wykorzystanie glukozy przez mięśnie, zapobiega skokom glukozy. Badania wskazują, iż jeśli pić będziemy rooibosa regularnie, to te korzyści zauważymy u siebie już po około 5 tygodniach.
Ciekawą właściwością herbaty rooibos jest także jej korzystne działanie na drogi oddechowe - herbatę tę od wieków stosuje się w przypadku takich dolegliwości jak astma czy zapalenie oskrzeli. Napar działa rozszerzająco na oskrzela, ma też działanie wykrztuśne.
Niepowtarzalny smak i aromat
Wymienione wyżej korzyści to tylko część z prozdrowotnego działania herbaty rooibos. Ale cenimy ją przede wszystkim za doznania sensoryczne jakie nam daje. Doznania te to oczywiście bogaty smak i przyjemny zapach. Smak rooibosa jest delikatny, ale to dlatego, iż nie zawiera on dużej ilości tanin. To czyni go dużo mniej gorzkim niż w przypadku innych herbat. Chcąc opowiedzieć jak smakuje rooibos, najczęściej porównujemy jej smak do nut miodu, karmelu, pikantnych przypraw. Bardzo dobrym patentem jest łączenie słodkości rooibosa z kwaskowatością cytrusów- herbata ta będzie więc idealnie smakowała z aromatami cytryny, czarnego bzu czy grejfruta- i takie właśnie połączenia odkryjecie w naszej ofercie.
Czy jako wielbiciel herbat znajdziesz w Albert Fresh w Krakowie duży ich wybór?
Oczywiście! Poza rooibosem oferujemy Wam wszelkie inne najbardziej popularne rodzaje herbat- czarne, zielone, owocowe, ziołowe, yerba mate i wiele innych. Pamiętajcie, że dokonując zakupów na minimum 49 złotych możecie liczyć na darmową dostawę- w Krakowie oraz w najbliższych okolicach.
Jak parzyć herbatę rooibos?
Herbata ta nie posiada dużej ilości tanin, nie ma więc obawy, iż będziemy parzyć ją zbyt długo i stanie się gorzka. Rooibosa najlepiej jest zaparzać wodą o temperaturze 80-90 stopni, przez około 4-5 minut.
Czy herbatę rooibos mogę pić, gdy jestem przeziębiony?
Zdecydowanie tak. Będzie się ona dobrze komponowała z plastrem cytryny lub z łyżką syropu z róży, a nawet świeżymi malinami wrzuconymi do kubka lub rozgrzewającym syropem z tychże owoców.
Czy herbata rooibos jest polecana kobietom w ciąży i karmiącym?
Nie ma przeciwwskazań, by kobiety w ciąży lub karmiące mamy nie mogły pić rooibosa. Mało tego, udowodnione jest, iż herbata ta nawet wzmaga laktację, będzie więc wykazywać korzystne działanie.
Czy herbata rooibos wykazuje działanie przeciwalergiczne?
Tak, jest polecana osobom zmagającym się z uczuleniami. Zawiera bowiem kwercetynę, która hamuje uwalnianie histaminy (główny związek odpowiedzialny za objawy alergii), toteż powinien być stosowany przez alergików i astmatyków.